Trust for Mutual Understanding (Fond za međusobno razumijevanje)

Naziv programa

U.S. Environmental Collaboration with Russia, Central Asia, and Eastern and Southern Europe (Američka okolišna saradnja sa Rusijom, centralnom Azijom, i istočnom i jugo-istočnom Evropom)

Opšti ciljevi

Trust for Mutual Understanding (TMU) je osnovana 1984. godine od strane anonimnog američkog filantropa kao privatna, donatorska organizacija posvećena promicanju bolje komunikacije, užoj saradnji i većem poštovanju među ljudima Sjedinjenih Država, Sovjetskog Saveza, kao i drugih zemalja u istočnoj i srednjoj Evropi. TMU program odražava uvjerenje da dodjela finansijskih sredstava može dati svoj doprinos u tom procesu poticanjem međunarodnih razmjena i kontakata, te profesionalne interakcije. TMU misija je oblikovanje uvjerenja da kreativna međunarodna saradnja potiče globalni sklad.

TMU i dalje podržava razmjene Istoka i Zapada u umjetnosti i okolišu, odražavajući osnivačevo uvažavanje važnosti kulture i ekologije u životima ljudi. Prije 1985. godine bilo je relativno malo američkih sredstava za takve aktivnosti, a ono što je bilo podržano je često bilo ograničeno političkim razlozima. TMU cilj je i dalje omogućiti talentiranim ljudima da se povezuju ljudi iz različitih zemalja, da slobodno razmjenjuju ideje, te da potiču kreativnost u nepolitičkom kontekstu.

TMU daje specifične donacije za međunarodna putovanja povezana sa profesionalnim razmjenama na području umjetnosti i životne okoline. Otprilike dvije trećine TMU donacija su za umjetnost i kulturu, a jedna za projekte zaštite životne okoline.

Uključeni u aktivnosti koje su podržane su i napredni programi obuke, radionice, konferencije, seminari, zajednički istraživački projekti i razmjene sa ciljem podrške organizacijama koje traže veću institucionalnu stabilnost.

Koje aktivnosti se finansiraju

TMU daje grantove za međunarodna putovanja povezana sa profesionalnom razmjenom u umjetnosti i nauci o okolišu. Otprilike dvije trećine TMU-a nagrada su za umjetnost i kulturu i jedna trećina je za projekte zaštite okoliša.

Aktivnosti zajedničke za oba područja uključuju napredne programe obuke, radionice, konferencije, seminare, zajedničke istraživačke projekte i razmjene namijenjene za pomoć organizacijama koje traže veću institucionalnu stabilnost.

Umjetnost i kultura: kreativna umjetnička saradnja, kustoski istraživački projekti, nastupi u saradnji sa predavanjima/nastavnim demonstracijama i/ili radionicama, očuvanje i istorijski projekti, umjetnički projekti upravljanja i aktivnosti kulturne dokumentacije.

Umjetnost i kultura:

  • arhitektura,
  • povijest umjetnosti i arheologija,
  • zaštita i vođenje umjetnosti,
  • rukotvorine,
  • dokumentiranje kulture,
  • kuratorska istraživanja,
  • ples,
  • izložbe,
  • zaštita istorije,
  • muzeologija,
  • muzika,
  • umjetnost perfomansa,
  • pozorište, i
  • vizuelne umjetnosti (uključujući film, digitalne i nove medije, slikanje, fotografiju, štampanje, skulpture, video).

Okoliš: ekosistem i projekti očuvanja staništa, programi za planiranje korištenja zemljišta, aktivnosti koje olakšavaju učinkovitiji međunarodni kontakt između organizacija za zaštitu okoliša, mjere za očuvanje biološke raznolikosti, te napori za poticanje održivosti okoliša.

Okoliš:

  • zaštita bioraznolikosti,
  • korištenje energije,
  • zakoni i politike zaštite životne okoline,
  • razvoj i vođenje okolišnih nevladinih organizacija,
  • sigurnost i zdravlje životne okoline,
  • korištenje zemlje,
  • zaštita vrsta i staništa, i
  • održivi razvoj.

Rok za prijave

Kako bi se raspitali o mogućnosti dobijanja naše podrške molimo vas da pošaljete pismo upita. Zbog velikog broja aplikacija koje prima TMU, ponekada osoblju treba i po 2-3 sedmice da odgovori na njih, tako da se potencijalni aplikanti ohrabruju da apliciraju tri mjeseca prije roka za prijem punih prijedloga projekata. Odbor koji odlučuje o odabiru projekata se susreće dva puta godišnje. Zadnji rokovi za slanje upita su bili 1. maj/svibanj, te 1. avgust/kolovoz za slanje pune aplikacije. Odbor Fonda se sastaje dva puta godišnje kako bi razmatrao konačne prijedloge projekata. Sastanci Odbora su generalno četiri mjeseca nakon rokova za prijem punih prijedloga projekata koji su: 1. februar/veljača za obavijesti sredinom sredinom maja/svibnja, 1. avgust/kolovoz za obavijesti sredinom novembra/studenog.

Geografsko područje podrške

Primarni geografski fokus TMU-a je Rusija i istočna i srednja Evropa. Zemlje u kojima smo aktivni uključuju Albaniju, Bjelorusiju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Hrvatsku, Česku, Mađarsku, Kosovo, Makedoniju, Moldovu, Crnu Goru, Mongoliju, Poljsku, Rumuniju, Rusiju, Srbiju, Slovačku, Sloveniju i Ukrajinu.

Kriterij podobnosti

Sve TMU se daju američkim neprofitnim organizacijama koje imaju 501(c)(3) registraciju i generalno se ove organizacije pozivaju da apliciraju. Ipak, odobravaju se aplikacije organizacija gdje TMU radi ako idu preko američkih sponzora, gdje sponzor u pismu izražava njihovo učešće u projektu i volju da administrira projekat.

Prioritet se daje projektima koji uključuju direktnu i dubinsku profesionalnu interakciju sa potencijalom za održivu saradnju; koji pokazuju dokaz profesionalnog postignuća i inovacija; i/ili koji reagiraju na društvene kontekste i uključuju lokalne zajednice.

Kako aplicirati

Molimo vas da pogledate www.tmuny.org/wp-index.php/applicants/faqs/ za više informacija.

Kontakt

Trust for Mutual Understanding

1 Rockefeller Plaza

Room 2500

New York, New York 10020

United States

Tel: +1 212 649 5776

Faks: +1 212 649 5777

Email: tmu@tmuny.org

Web stranica: http://www.tmuny.org/